Śrubki komputerowe – charakterystyka i zastosowanie

Wysokiej jakości śrubki komputerowe to gwarancja solidnego zamocowania poszczególnych komponentów. Każda część komputera mocowana jest innymi, specyficznymi śrubami montażowymi. Wśród dostępnych produktów można teraz także znaleźć śruby zabezpieczające, które dodatkowo chronią sprzęt przed uszkodzeniem czy kradzieżą.

Jakie zastosowania mają śrubki komputerowe

W przypadku komputera śruby służą do montażu przede wszystkim: zasilacza, dysków, napędów, kart rozszerzeń oraz zamontowania płyty głównej, i na końcu do zamknięcia obudowy. Każda z części montowana jest przy pomocy określonego rodzaju śrubek. W razie wymiany podzespołów komputera czy naprawy musimy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia do odkręcenia i ponownego przykręcenia poszczególnych śrub. Tak samo w przypadku zagubienia którejś ze śrubek komputerowych, należy dokładnie sprawdzić, jaki to typ, aby dokupić odpowiednią.

Rodzaje śrubek stosowanych w montażu komputera

Do montażu dysku twardego typowo używa się śrub o grubym gwincie i profilu krzyżowym. Płyta główna, napęd optyczny i karty rozszerzeń (graficzna, dźwiękowa itd.) z kolei montowane są przy użyciu śrubek komputerowych z drobniejszym gwintem, ale również profilem krzyżowym. W przypadku płyty głównej koniecznie montuje się nakładkę amortyzującą naprężenia będące wynikiem rozgrzania się tej części. Do jej montażu potrzebne są też kołki. Solidne zamocowanie tego komponentu jest kluczowe dla funkcjonowania komputera.

Specjalnym rodzajem śrubek komputerowych są natomiast śruby zabezpieczające. Pozwalają one zabezpieczyć się przed otworzeniem obudowy urządzenia przez niepowołaną osobę. Nie jest możliwe ich odkręcenie bez pasującego do nich klucza. To zapobiega zarówno samoczynnemu odkręceniu, jak i włamaniu się do jednostki.