Gdzie używa się śrub antykradzieżowych?

Śruby antykradzieżowe to specjalny rodzaj zabezpieczenia, który służy do ochrony opon oraz felg samochodowych przed atakiem złodziei. Biorąc pod uwagę fakt, iż właśnie te elementy wyposażenia samochodu są najbardziej narażone na kradzież, odpowiedni rodzaj śrub zabezpieczających powinien znaleźć się na liście zakupów obowiązkowych każdego kierowcy, który chce mieć pewność, że jego auto nie stanie się łatwym łupem.

Śruby antykradzieżowe kiedyś i dziś

Lata 80. to początek popularności nakrętek i śrub zabezpieczających. Jako nowość na rynku wywołały spore zainteresowanie, jednak daleko im było do perfekcji;  sprzedawane komplety często miał jednakowy wzór, a klucze służące do ich odkręcania można było bezproblemowo podrobić. Z biegiem lat jednak sytuacja uległa diametralnej zmianie – śruby antykradzieżowe to obecnie jeden z najbardziej skutecznych sposób zabezpieczenia swojego samochodu przed amatorami cudzej własności.

Aktualnie dostępne śruby zabezpieczające posiadają “główki” ze specjalnymi wycięciami bądź “główki” okrągłe z nawierconymi otworami. Sprzedawane są zwykle w komplecie składającym się z 4 sztuk. Do ich prawidłowego odkręcenia służy specjalny rodzaj przejściówki nakładanej na klucz.

Czym się kierować przy wyborze śrub antykradzieżowych?

Najważniejszym aspektem przy wyborze śrub zabezpieczających jest niewątpliwie jakość materiału, z którego zostały wykonane, niezwykle istotna jest również niepowtarzalność wzoru. Ich cena rośnie proporcjonalnie do jakości oraz stopnia skomplikowania zastosowanego w danym modelu wzoru i waha się w granicach 80-300 zł za komplet. Dobrze, gdy do takiego zestawu dodawane są zapasowe przejściówki – ze względu na niewielkie rozmiary można je łatwo zgubić, a bez nich nie ma możliwości samodzielnego przykręcenia i odkręcenia koła.

Warto także zwrócić uwagę, czy śruby antykradzieżowe są tego samego rozmiaru, co śruby montowane fabrycznie. Ważna jest tutaj płaszczyzna przylegania (kula/stożek) oraz średnica i skok gwintu. Odpowiednio dobrana śruba zagwarantuje solidne połączenie piasty oraz koła.